Katedra i Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej
 

REGULAMIN WEWNĘTRZNY - organizacja zajęć w roku akademickim 2012/2013
 

1. Garderobę należy pozostawić w szatni. Katedra nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na korytarzu.

2. Podczas pierwszych zajęć, oprócz przewidzianego materiału dydaktycznego, ma miejsce zapoznanie studenta z programem nauczania, wymaganiami w oparciu o regulamin wewnętrzny Katedry (do wglądu u każdego asystenta oraz na tablicy ogłoszeń), kryteriami egzaminacyjnymi, zasadami posługiwania się mikroskopem oraz BHP.

3. Obecność na seminariach, ćwiczeniach oraz kolokwiach jest obowiązkowa. Student ma prawo opuścić 10% zajęć bez usprawiedliwienia (nie dotyczy przedmiotów w ramach których odbywa się mniej niż 10 zajęć w ciągu semestru). Usprawiedliwieniem nieobecności jest zwolnienie lekarskie lub inny dokument urzędowy (oryginał student składa w Dziekanacie, kopia pozostaje u asystenta), które powinny być przedstawione asystentowi na pierwszych zajęciach po nieobecności, na których student jest obecny. Nieobecność nieusprawiedliwiona na kolokwium (poza limitem 10%) jest jednoznaczna z oceną niedostateczną.

4. Studenci zobowiązani są do przygotowywania się do zajęć według szczegółowego programu przedstawionego na tablicy ogłoszeń Katedry. Student, który nie zastosuje się do tego polecenia otrzymuje ocenę niedostateczną, którą musi poprawić u asystenta do końca semestru.

5. Studenci nie mają prawa samowolnie zmieniać terminów zajęć lub odbywać ich z inną grupą bez pisemnej zgody asystenta, do którego grupy student należy.

6. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń i seminariów jest obecność na wszystkich obowiązkowych zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich kolokwiów. Studenci, którzy uzyskali ocenę niedostateczną z kolokwium mają jednokrotną możliwość jego zaliczenia w ciągu dwóch tygodni od daty ogłoszenia wyników kolokwium. Student, który nie zgłosił się  do poprawy w ciągu dwóch tygodni lub nie przyszedł na wcześniej uzgodniony z asystentem termin poprawy otrzymuje ocenę niedostateczną.

7. Podczas kolokwiów i egzaminu zabronione jest posiadanie i korzystanie ze sprzętu elektronicznego, telefonów komórkowych. Sprzęt ten powinien być wyłączony i schowany. Student, który nie zastosuje się do tego polecenia otrzymuje ocenę niedostateczną.

8. Studenci pierwszego roku kierunków: Lekarskiego (wraz z ED), Lekarsko-Stomatologicznego (wraz z ED), którzy opuścili więcej niż trzy zajęcia nie uzyskują zaliczenia przedmiotu. Studenci pozostałych lat i kierunków studiów muszą uczestniczyć we wszystkich zajęciach by uzyskać zaliczenie. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Katedry może wyrazić zgodę i ustalić tryb odrobienia usprawiedliwionych nieobecności.

9. Studenci, którzy nie zdali kolokwiów przewidzianych programem zajęć mają prawo do zdawania kolokwium poprawkowego z całości materiału. Kolokwium takie zdawane jest u asystenta prowadzącego zajęcia, odbywa się ono w ostatnim tygodniu semestru.

10. Studenci, którzy nie zaliczyli kolokwium poprawkowego z całości materiału nie są dopuszczani do zdawania egzaminu w pierwszym terminie. Mają oni prawo do zdawania kolokwium dopuszczającego do drugiego terminu egzaminu. Kolokwium to organizowane jest przez Kierownika Katedry w ostatnim tygodniu sesji egzaminacyjnej. Data kolokwium ustalana jest w porozumieniu ze studentami i Opiekunem roku.

11. Ocena końcowa dla studentów pierwszego roku kierunków: Lekarskiego (wraz z ED), Lekarsko-Stomatologicznego (wraz z ED) wyznaczana jest na podstawie: punktów uzyskanych z parazytologii (max. 20 pkt) oraz punktów uzyskanych z egzaminu testowego z genetyki (max. 80 pkt). Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 44 punktów z egzaminu testowego (55%). Oceny końcowe dla studentów innych wydziałów wyznaczane są na podstawie wyników egzaminów lub na podstawie wyników kolokwiów zdawanych w czasie semestru (dla kierunków, które nie mają egzaminu). Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie przynajmniej 55% maksymalnej ilości punktów.

12. Studenci, którzy z kolokwiów cząstkowych uzyskali średnią ocenę przynajmniej 4,55 są zwolnieni z egzaminu i otrzymują ocenę bardzo dobrą.

13.  Skala ocen końcowych oparta jest na następujących kryteriach:

 

Wynik %

Ocena

Ocena słownie

55% - 63%

3

dostateczny

64% - 72%

3,5

dość dobry

73% - 81%

4

dobry

82% - 90%

4,5

ponad dobry

91% - 100%

5

bardzo dobry

 

 

14. Studenci ponoszą odpowiedzialność materialną za mikroskopy i preparaty. Nie uregulowanie należności za wyrządzone szkody lub nie naprawienie szkody skutkuje brakiem uzyskania zaliczenia przedmiotu.

15. Studenci mogą korzystać z konsultacji u asystentów, których godziny konsultacji wywieszone są w gablocie Katedry.